Skip to Main Content (a11yPressEnter)

Zielony Miesiąc Toyoty 2018

04/06/2018

Czerwiec – wzorem lat ubiegłych – jest Zielonym Miesiącem Toyoty.

Kontynuujemy działania w ramach ogłoszonego 2 lata temu programu „Toyota Environmental Challenge 2050”.

Edukacja ekologiczna pracowników polega na kształtowaniu odpowiedzialnych postaw promujących dobre nawyki w codziennej pracy – poczynając od oszczędzania energii elektrycznej, wody, świadomego zużywania papieru, zbiórki elektrośmieci czy baterii, a kończąc na korzystaniu z komunikacji miejskiej czy rowerów. Wszystko to ma ogromny wpływ na środowisko. Odpowiednie zachowania w pracy to w efekcie niższe rachunki za energię, wodę czy wywóz odpadów. Z kolei sam udział w wewnętrznych akcjach edukacyjnych buduje więzi wśród pracowników i ich tożsamość w oparciu o misję i wizję przedsiębiorstwa  (Polityka Środowiskowa Toyoty Motor Poland podpisana przez Prezydenta dostępna na III piętrze, w salach wykładowych Akademii Toyoty i na http://app3.toyota.pl/iso/ (Opens in new window) ).

W tym roku w ramach wyzwania nr 6, które zakłada stworzenie społeczeństwa przyszłości żyjącego w zgodzie z naturą, zaplanowane zostały trzy akcje.

DZIEŃ BEZ WINDY  -    11 czerwca br.

Cel:

  • zmniejszenie zużycia energii i kosztów z tym związanych,
  • zachęcenie pracowników do przyjęcia aktywnej postawy proekologicznej w trakcie wykonywania codziennych czynności,
  • poprawa kondycji pracowników.

Opis:

W dniu poprzedzającym akcję rozwiesimy ulotki informacyjne. Następnego dnia do wszystkich pracowników wysłanie zostanie e-mail obwieszczający początek akcji „Dzień bez windy”. Przed windami i w windach umieszczone zostaną plakaty.

WYMIEŃ BATERIĘ NA ZAKUPÓWKĘ

Cel:

  • zebranie zużytych baterii, które zawierają metale ciężkie (ołów, kadm, nikiel, cynk i rtęć) oraz szkodliwe substancje takie jak lit i mangan,
  • ograniczenie liczby baterii, które trafiają do kosza, gdyż uwalniane z nich metale ciężkie i substancje toksyczne lub żrące stanowią poważne zagrożenie dla środowiska,
  • redukcja liczby zabieranych lub kupowanych w sklepach jednorazówek i zastąpienie ich torbami zakupowymi wielokrotnego użytku.

Opis:

W dniu rozpoczęcia Zielonego Miesiąca Toyoty 2018 wyślemy drogą elektroniczną informację o zbiórce zużytych baterii. Każdy pracownik, który przyniesie co najmniej 10 baterii dowolnego rodzaju (pestki, paluszki, telefoniczne, z drobnego sprzętu AGD i RTV), dostanie w zamian elegancką i praktyczną torbę wielokrotnego użytku z nadrukiem „Zielony Miesiąc Toyoty 2018”.

Pojemnik na zużyte baterie będzie dostępny przy posterunku ochrony w garażu. Tam też będzie można zamienić minimu 10 dowolnych baterii na zakupówkę. Jedna osoba będzie mogła dokonać tylko jednej zamiany baterii na torbę. Akcja potrwa cały miesiąc lub do wyczerpania zapasu zakupówek.

WYSZŁAM Z DRUKU – ZARAZ WRACAM

Cel:

  • uświadomienie pracownikom możliwości ponownego użycia papieru (z jednostronnym nadrukiem) do użytku wewnętrznego,
  • przypomnienie o prostych metodach zmniejszenia kosztów przy równoczesnej promocji działań mających na celu ochronę środowiska.

Opis:

Akcja edukacyjna „Wyszłam z druku – zaraz wracam” poległa na ponownym wykorzystaniu papieru z jednostronnym nadrukiem. Ma to zwrócić uwagę pracowników na potrzebę oszczędzania papieru, a co za tym idzie – redukcję kosztów. Akcję proponujemy kontynuować także po zakończeniu Zielonego Miesiąca Toyoty – jako stałe działanie wspomagające osiągnięcie celu „Toyota Environmental Challenge 2050”.

  • na każdym urządzeniu wielofunkcyjnym zostanie naklejone logo akcji,
  • przy każdym urządzeniu wielofunkcyjnym zostaną umieszczone kartki z hasłem akcji oraz krótką informacją na temat tego, jak w prosty sposób wykorzystać papier, który został wydrukowany jednostronnie,
  • obok urządzeń zostanie wyznaczone miejsce na pozostawienie niepotrzebnych kartek, z których ktoś inny może skorzystać (np. pudełko po papierze xero  oznakowane napisem: „Papier do ponownego wykorzystania – wyszłam z druku – zaraz wracam”).

W przeszłości papier był robiony z papirusu, później z gnijących szmat lnianych i bawełnianych. Obecnie w Europie produkuje się go z drewna, a w innych krajach także z odchodów zwierzęcych. Współcześnie papier zawiera około 3% celulozy, reszta to kreda, kleje i inne wypełniacze.

Do wyprodukowania 1 tony papieru trzeba ściąć 17 drzew. Jest to powierzchnia ok. 1 a lasu. Sejm zużywa prawie 6 tys. kartek papieru dziennie. W zeszłym roku Kancelaria Sejmu wydała na papier do drukarek i kserokopiarek 646 tys. zł. Kupiła 21,5 mln kartek papieru.

Zapraszamy do wspólnych działań.

 

Załączniki